Інтерв’ю з ст.пл. Максимом Ґелею (Німеччина)

Перед пандемєю, Голова Булава УСП провела інтерв’ю з більшістю Крайових Булавних УСП по цілому світу. Кожне інтерв’ю — віконце, церез яке ви можете подивитися як живеться пластунам в кожному краю. Для кожного є свої особливості але і подібності. Прочитайте як грають Велику Гру в кожному краю нижче:

Інтерв’ю проводила ст. пл. Дануся Ковальчук в березні 2020 року
Оформлення інтерв’ю ст. пл. Іван Чир, ОЗО

Пласт у Німеччині

Дануся: Які особливості Пласту в твоєму краї? 

Максим: центр Пласту був в Мюнхені, тепер дійшов Берлін. Є декілька пластунів самітників, на табори їздять до нас і є заходи під час року орієнтовані на тих, хто в Мюнхені, решті важко брати участь (частково бо канікули в різні часи). Німецька мова існує, але більшість говорить Українською, краща ситуація ніж в інших країнах. Багато новацтва зараз, не так багато юнацтва, по хвилях. Мало хто переходить в УСП, бо мало юнацтва віком 16-17. Акції, які проводяться – це лещетарський і літні табори, Пластове барбік′ю для громади, великодній і різдвяний ярмарок, Андріївські вечірниці. В УПЮ є 1 курінь.

Дануся: Які особливості УСП? Напр. вас мало і всі розпорошені по краю

Максим: 90% УСП всі знайомі між собою з дитинства, тому є хороша співпраця навіть якщо маленька група (Так було на ЮМПЗ 2017). Але могло б бути більше УСП, мало хто активно бере участь, навіть з тих хто є (люди зайняті, живуть поза Мюнхеном). Раніше ціла організація була в Мюнхені, тепер є новий осередок в Берліні. Діють декілька куренів: Лісові Чорти, Сіроманці, Вовкулаки… Дівчата менше по куренях, тільки поодинокі є членкинями куренів, а більшість – не є членами куренів.

Дануся: Яке життя УСП? Чи є якісь сталі акції? Чи колись було цікавіше/захоплююче/пригодницько?

Максим: немає окремої “організації УСП”, нема можливостей проводити широку програму УСП, бо більшість активних членів є задіяні у виховні роботі і допомагає у всіх заходах Пласту під час року. Лишається дуже мало часу на додаткові заходи. Але є сталі акції: коляда для УСП та час від часу мандрівка на СВ час від часу. Колись нас можливо було більше активних УСП, тепер мало УПЮ переходить в УСП. Стосовно вишколів – проводяться дуже рідко, раніше було частіше. Причина – наші виховники їздять на вишколи до інших країв.

Дануся: Чому старшопластуни залишаються активними в Пласті?

ті хто приходять ззовні
Максим: В Мюнхені мало нових членів приходять з громади, в Берліні більше. Вони творять Пласт для своїх дітей. Також люди є друзі, між батьками і між дітьми. Причини приєднатися є нові друзі та бажання попасти в осередок з українською культурою. Але є брак мотивації до виховної праці і можливо важко „ввійти в систему“, бо бракує досвіду і вишколу.

ті хто переходять з УПЮ
Максим: А ті, хто виростали в Пласті, люблять і шанують Пластову ідею. Їх тримає дружність. Це особливо між старшими пластунами в Мюнхені і їхніх ровесників, яких знають з юнацтва та літніх і лещатарських таборів. Вони залишаються активними і часто мають бажання передати цей досвід.

Дануся: Які 3 речі найбільше гальмують розвиток УСП в краї? Під розвитком розумію або збільшення кількості, або, там де це фізично неможливо, створення середовища, в якому цікаво і хочеться щось робити.

Максим: 

  • Не ясно як інтегрувати тих, хто з поза Мюнхену або тих, хто приїхав з інших країв.
  • Люди мають багато інших можливостей, то “Пласт не є достатньо атрактивним/цікавим”. Часто люди знаходяться в переходовій фазі: мають нову роботу, навчання в університеті, іспити ітд. Їм важко знайти час і все поєднати
  • Ми маємо мало „людського капіталу“, тому часто відповідальності міняются та гуртки часто мають нового виховника
  • Старші пластуни є розсипані по цілій Німеччині.
  • В інших містах функція Пласту перебрана українськими школами і громадами.
  • Студенти які приїжджають з України рідко є готовими бути виховниками. На жаль задля браку виховників це для нових означає що мусять більше давати 100%, а це бере дуже багато часу та зусилля. Також немає фінансової мотивації ( на приклад маленька зарплата для студентів, які є виховниками ), це гальмує активну участь виховників. За той час вони можуть заробити гроші, які їм потрібні.

Дануся: Як виокристовується механізм відзначень та пересторог?

Максим: Пересторог в нас фактично не має. Відзначення існують в УПЮ. В УСП колись були. Тепер стараємося знову відновити. Можливо це не всім важливо, але якщо хтось багато інвестує – це варто підтримати.

Управління і крайова булава УСП

Дануся: Які посади в булаві і чому саме такі? Цих людей/посад достатньо?

Максим: На разі є один референт, раніше був і заступник. Загалом, зараз не потрібно більше ніж однієї людини, але би і навіть не було більше, бо нас дуже мало…

Дануся: Коли тебе вибрали – що ти мріяв(-ла) зробити?

Максим: Мене попросили і я перебрав функцію. Перед тим я був референтом УПЮ (давно тому). Я мав за мету – нагородити і змотивувати тих виховників, що є. Також з’єднати і активізувати неактивних УСП (як на ЮМПЗ), але наразі це тільки частково вдалось.

Дануся: Чи є план діяльності? 

Максим: так

Дануся: Чи можна на нього подивитися?

Максим: 

  • допомога в усіх подіях УПЮ та УПС
  • мотивація і активація виховників
  • мандрівка та маленький табір УСП

Дануся: Які проблеми з його втіленням?

Максим: те що ми говорили раніше щодо розвитку УСП

Дануся: Що вдалося зробити?

Максим: Ми домовилися про знижки на лещетарський табір для активних виховників, лещатарських інструкторів і комендантів літніх таборів. Також далі організовуємо табори, коляду і мандрівки.

Дануся:: Чи готується наступник?

Максим: ні

Дануся: В чому потрібна допомога від Головної Булави?

Максим: 

  1. “офіційний загальний бланк”  на відзначення.
  2. Не знаю, чим ГБ може помогти, в останіх роках мало контакту до ГБ УСП. 
  3. Контакт з виховниками з України: полегшити пошук виховників.