Інтерв’ю з ст.пл.скоб. Андрієм Берником, ЛЧ (Австралія)

Перед пандемєю, Голова Булава УСП провела інтерв’ю з більшістю Крайових Булавних УСП по цілому світу. Кожне інтерв’ю — віконце, церез яке ви можете подивитися як живеться пластунам в кожному краю. Для кожного є свої особливості але і подібності. Прочитайте як грають Велику Гру в кожному краю нижче:

Спілкувався ст.пл. Іван Чир, ОЗО на початку березня 2020 року.

Пласт в Австралії

Іван: Які особливості Пласту в твоєму краї? 

Андрій: Пласт був дуже великий, далі є великий, але не такий великий, як в США чи Канаді. Активні 4 станиці, з яких найбільші – це Мельбурн і Сідней. Є літні табори по станицях ( взимку ) та крайовий лещетарський, який організовує КПС. Сходини – колись кожні проводилися кожні 2 тижні, теперь 1 раз на місяць, бо пластуни розкидані по Мельбурні.  Станиці продали оселі, всі крім Мельбурна. Українською мову знають, але говорять англійською. Адміністративна робота – сеньйори, а старшопластунська ділянка – виховники. Хоча мене взяли в СПС з відкритими руками. Останні 3 роки в адміністративній роботі беруть участь і старші пластуни. В УПЮ є група – 15 ст.пл., які є вихониками, а УПН – батьки / сеньйори допомагають. За останні декілька років – багато емігрантів приїхали до Австралії і стали сеньйорами, після того, як привели дітей до УПН/УПЮ (тому приросту людей до старших пластунів немає).

Іван: Які особливості УСП?

Андрій: В Сіднеї є 10 – 20 активних. на книжках ( по звітах ) – багато, але тих, хто активно залучається доволі мало. В Мельбурні є 30 – 40 активних. Більшість приходять від УПЮ до виховництва. Якщо не хочуть бути виховниками – то немає що робити багато в Пласті. Перед мною не було голови УСП 5 років. Зголосився, щоб хтось був і щось робилося. Останній рік – початок комунікації. Багато було в УПЮ, мають охоту бути активними, але виховництво не для них (ті, які мають десь 30 років). Мають ідеї і хочуть щось робити. Тому було б ідеально мати програму на таборі для старших пластунів. 10 років тому була програма для старших пластунів, як було 100 ліття Пласту. Залишилася маленька група, які є виховниками УПЮ/УПН. Ніхто не приходить ззовні. Якщо хтось переходить зі станиці до іншої станиці – ніхто їх не силує щось робити.

Іван: Яке життя УСП? Чи є якісь сталі акції? Чи колись було цікавіше/захоплююче/пригодницько?

Андрій: Курені завжди були активні в Австралії, і за останні декілька роки починали більше старших пластунів прийнятти. Почали приймати курені УСП – ЛЧ, СВ (8), Чорноморці/Чорноморські хвилі, Брати Мауглі.

Іван: Чому старшопластуни залишаються активними в Пласті?

приходять ззовні   
Андрій:  ззовні (емігрантів) немає, бо не  вступають

переходять з УПЮ
Андрій: мають охоту бути пластунами і хочуть допомагати. Не переходять ті, кого мама і тато приводять в УПН і УПЮ.

Іван: Які 3 речі найбільше гальмують розвиток УСП в краї? Під розвитком розумію або збільшення кількості, або, там де це фізично неможливо, створення середовища, в якому цікаво і хочеться щось робити.

Андрій: 

  1. немає явних речей крім виховництва – тому думають, що це кінець діяльності в Пласті. Старші пластуни можуть щось робити крім виховництва – ніяких заборон – є підтримка КПС.
  2. вибір куренів малий – не знають інші крім активних куренів в Австралії. Було б добре поширити інформацію про інші курені. ( щоб курені в цьому були зацікавленими )
  3. багато не мають можливість побачити пластове життя поза Австралією, але було б добре залучати до куренів по зацікавленнях

Іван: Як використовується механізм відзначень та пересторог?

Андрій: відзначення – жодного за 8 років. перестороги – мало.

Іван: Чи є якісь доповнення до списку викликів, які були сформульовані на з’їзді УСП в Мюнхені на КУПО 2020?

Андрій: Брак комунікації УСП куренів з старшими пластунами, які не мають фізичної змоги їх відчувати – перебувають в інших містах чи континентах.

Управління і крайова булава УСП

Іван: Які посади в булаві і чому саме такі? Цих людей/посад достатньо?

Андрій: В мене є заступник. Також є 4-5 не офіційних осіб з якими консультуюся і вони допомагають.

Іван: Коли тебе вибрали – що ти мріяв(-ла) зробити?

Андрій: нікого іншого не було. Є мало членів УСП, тому якщо б почати програму для них в таборі – то би було люкс.

Іван: Чи є план діяльності? 

Андрій: немає

Іван: Що вдалося зробити?

Андрій: Ми планували крайову мандрівку. Також мали 2 зустрічі під час року в Мельбурні – запросили старших пластунів на вечерю.

Іван: Чи готується наступник?

Андрій: ні

Іван: В чому потрібна допомога від Головної Булави?

Андрій: допомогти спілкуватися з ст.пл. по всьому світі